Худеем правильно – Як поводитися худне під час посту

Худеем правильно – Як поводитися худне під час посту Як поводитися худне під час посту

«Буду постити – заодно і вага скину» – вважає багато хто. Читачі нерідко запитують, як правильно поєднати православний пост з боротьбою за тонку талію. Але чи потрібно поєднувати?

Ті, хто розглядають пост як дієти для схуднення. припускаються помилки. Адже головний і єдиний сенс усіх його обмежень – наближення людини до Бога, самовдосконалення в духовному, релігійному відношенні. Як дієта пост не витримує ніякої критики, і не можна говорити про його «оздоровчому» або «очисному» дії.

    Список скоромних (тобто заборонених під час посту) продуктів значний: м’ясо, птиця, риба у будь-якому вигляді, молоко і всі похідні від нього, тваринні жири, яйця. Нам здається – виключи все це, і схуднення забезпечено автоматично. Насправді, під час посту деякі люди дійсно худнуть – але при цьому інші благополучно зберігають свою колишню форму, а дехто навіть поправляється. Чому? У період посту від віруючих потрібно не тільки відмовитися від певних продуктів, а й взагалі трапезами не захоплюватися – є помалу і рідко. Солодкість забороненого плоду, помножена на великі перерви між прийомами їжі… Не потрібно бути дієтологом, щоб передбачати – «загострення» апетиту в цьому випадку дуже ймовірно. При дотриманні всіх «пісних» правил практично неминуче зменшення калорійності і жирності їжі – але для схуднення цього явно недостатньо, так як організм, захищаючись від «важких часів», може просто швиденько знизити витрату енергії. Брак тваринного білка при пісному харчуванні може призвести до того, що втрата кілограмів у цей період доведеться в основному не на жирову, а на м’язову тканину. А адже саме м’язи захищають нас від надмірної ваги, так як в них згорає більша частина витрачається жиру. До того ж дефіцит білка може стати причиною ослаблення імунітету, а це загрожує як мінімум простудними захворюваннями – ранньою весною вони й так нас підстерігають на кожному кроці. Тому, хто постійно кашляє і чхає, вже не до схуднення. Люди істинно віруючі сприймають піст як можливість духовно зміцнитися і очиститися – тому дотримуються його легко і з задоволенням. У тих же, хто намагається в цей період просто вирішувати проблеми з фігурою, численні заборони можуть викликати погіршення настрою, депресію, дратівливість – і, як наслідок, зниження м’язового тонусу і перехід організму з режиму витрати жиру в режим накопичення.

Якщо навіть в ході поста таки вдалося схуднути, дуже велика ймовірність того, що після повернення до звичайного харчування вага почне досить інтенсивно зростати – і через короткий час всі втрачені кілограми повернуться з «прибутком». А адже починаючи зі свята Пасхи ніяких обмежень вже не потрібно…

Звичайно, якщо ви хочете дотримуватися посту – ніхто не агітує вас відмовлятися від своїх переконань. Просто слід розуміти: по ефективності боротьби із зайвою вагою пісне харчування суттєво програє розумно підібраною збалансованої дієти, та й переноситься гірше. І не варто намагатися додатково посилити вимоги поста, щоб «ще більше» схуднути в цей період – це може привести до зовсім до зворотного результату. Краще постарайтеся зробити свій режим харчування максимально комфортним – тоді, в усякому разі, ви будете гарантовані від набору ваги під час і відразу після закінчення посту. А після Великодня спокійно приступите до своєї програми схуднення.

Радимо дотримуватися таких правил «пісної безпеки»:

    Слідкуйте за жирністю свого харчування. Рослинна олія у великій кількості перетворить самі низькокалорійні овочі в серйозну загрозу для талії. Щоб не відчувати голоду, не намагайтеся їсти одні овочі та фрукти, обов’язково включайте до свого меню крупи, хліб, картопля, супи, особливо супи-пюре. Не допускайте білкового дефіциту. Боротися з ним допоможуть різноманітні горіхи, злаки і в першу чергу всі бобові. Найсерйознішу і повноцінну підтримку можуть надати соєві продукти. Щоб численні заборони не були тягарем вам і не знижували тонус, обов’язково висипайтеся, більше гуляйте на свіжому повітрі, використовуйте природні антидепресанти типу ванн (хвойних або з лікарськими травами). І головне – уникайте пісного виразу обличчя!

Пяйві БОЯХЧАН, Марина ДАВИДОВА