Хронічний холецистит – Хвороби жовчного міхура та жовчних проток – Гастроентерологія – Енциклопедія –

Хронічний холецистит – Хвороби жовчного міхура та жовчних проток – Гастроентерологія – Енциклопедія – Хронічний холецистит

Хронічний холецистит – запалення жовчного міхура, розвивається повільно і поступово. Найбільш часто холецистит виникає у жінок старше 40 років.

Причини

Запалення жовчного міхура не відбувається безпричинно.

У більшості випадків холецистит розвивається на тлі жовчнокам’яної хвороби . Камені в жовчному міхурі призводять до пошкодження його стінки та / або до утруднення відтоку жовчі. Більш ніж у 60% хворих холециститом в жовчі знаходять інфекцію, наприклад, кишкову паличку, стрептококів, сальмонел та ін У жовчний міхур хвороботворні мікроорганізми можуть потрапляти з потоком крові або лімфи, а також пробиратися з 12-палої кишки.

Крім того, холецистит можуть викликати паразити . глисти (гострики або аскариди), котяча двуустка і дизентерійна амеба.

До запалення також може призводити затікання ферментів підшлункової залози в жовчний міхур . Найчастіше така ситуація є супутником запалення підшлункової залози (панкреатиту).

Розвитку запалення жовчного міхура сприяють:

    його вроджена деформація; дискінезія жовчних шляхів; травми жовчного міхура; пухлини в черевній порожнині; порушення обміну речовин (цукровий діабет, атеросклеро9; порушення режиму харчування (великі перерви між прийомами їжі, їжа всухом’ятку); запори, малорухливий спосіб життя вагітність; алергічні реакції; вікове порушення кровопостачання жовчного міхура.

Що відбувається?

У жовчному міхурі внаслідок ушкодження його стінки і (або) порушення відтоку жовчі починається запальний процес. З часом (через місяці і роки) стінки міхура товщають, стають менш рухливими, слизова (внутрішня) його оболонка покривається виразками і покривається рубцями. Це в свою чергу сприяє подальшому погіршенню відтоку жовчі і формуванню нових каменів. Розвивається хронічний холецистит.

При хронічному холециститі людина періодично відчуває:

тупий біль у правому підребер’ї; здуття живота; нудоту, блювоту; порушення перетравлення жирної їжі (проноси після їжі).

Загострення хронічного холециститу найчастіше виникає через 2-4 години після вживання жирної, копченої, смаженої їжі. Також напад може спровокувати тряска (наприклад, їзда в трамваї чи на велосипеді), переохолодження, стреси і тривалі фізичні навантаження.

Діагностика

Якщо виникли проблеми з жовчним міхуром, ні в якому разі не відкладайте візит до гастроентеролога. Для уточнення діагнозу вам буде призначений загальний і біохімічний аналіз крові, УЗД органів черевної порожнини. Якщо процес знаходиться не в стадії загострення, може знадобитися рентгенологічне обстеження жовчних шляхів і жовчного міхура – холецістохолангіографія. При цьому контраст вводиться безпосередньо через рот або внутрішньовенно.

У деяких випадках застосовують ендоскопічну ретроградну холангіопанкреатографію або ЕРХПГ). При цьому контрастну речовину вводять безпосередньо в жовчні протоки за допомогою ендоскопа.

Лікування

При хронічному холециститі обов’язково призначається дієта . З харчування виключаються копченості, гострі та смажені страви, консерви, ковбасні вироби, гострий сир, какао, шоколад, алкоголь, газовані напої. Корисні молочні, вегетаріанські та фруктові супи, з других страв – відварені овочі, каші, пудинги, відварні риба і м’ясо. З напоїв дозволяють чай, компот, кисіль, соки, молоко і кисломолочні продукти, мінеральні води.

Застосовуються:

    жовчогінні препарати (холосас, холензим, холагол, ліобіл та ін); відвари жовчогінних трав (кукурудзяні рильця, квітки безсмертника й ін); спазмолітики (зокрема, но-шпа, баралгін) – при болях; в ряді випадків – антибіотики та протизапальні засоби.

Нерідко призначають дуоденальне зондування або беззондовий тюбаж . Мета тюбажу – промивання жовчних шляхів і стимуляція виділення жовчі з метою спорожнення жовчного міхура. Здійснюється за допомогою шлункового зонда (дуоденальне зонування) або без нього («сліпий» тюбаж). Найбільш поширений «сліпий» тюбаж, тому що він легше переноситься і виконується в домашніх умовах.

Методика «сліпого тюбажа» Вранці натщесерце випивають 1-2 склянки підігрітої мінеральної води (або відвару жовчогінних трав, або порошок сірчанокислої магнезії), потім на правий бік кладуть грілку і лягають відпочивати на півтори години. У разі позитивного результату стілець набуває зеленуватий відтінок, що свідчить про домішки жовчі.

Кількість процедур призначає лікар. Проводити беззондовий тюбаж рекомендується не рідше 1 разу на тиждень, тривалість курсу не менше 2-3 міс. Тюбажі протипоказані при загостреннях холециститу, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки.

Якщо холецистит викликаний жовчнокам’яну хворобу, то проводять її лікування, у тому числі хірургічними методами.

Поза загостренням пацієнтам з холециститом корисно фізіотерапевтичне лікування та відпочинок на курортах Єсентуки, Боржомі, Желєзноводськ, Трускавець, Моршин, Дорохово та ін

Також:

  • беззондовий тюбаж жовчевивідних шляхів
  • тюбaж для схуднeння