Взяв, з’їв і схуд | Телеграф | Навколо Світу

Взяв, з’їв і схуд | Телеграф | Навколо Світу «Сжигатели жиру» ефективно допоможуть позбутися зайвої ваги на цілий тиждень і придбати чимало нових турбот на все життя

Встояти перед гастрономічними спокусами в свята і не набрати зайву вагу особливо важко. Однак, якщо вірити ЗМІ, досить трохи прискорити свій обмін речовин, і стрілки ваг, радуючи око, поповзуть у зворотний бік. Фото (SXC license): sanja gjenero

Науковий термін «метаболізм» стає все більш популярним серед неспеціалістів. Все частіше в популярних статтях – рекламних і не тільки – пишуть про прискорення, підвищенні і поліпшенні метаболізму, про ефективне виведенні метаболічних шлаків. Ну, а після тривалих свят багатьох займає лише одне питання, «метаболічний»: як би схуднути?

Термін «метаболізм» стався від грецького слова????????, яке позначає «обмін», «руйнування». Сьогодні під «метаболізмом» розуміють сукупність хімічних реакцій, які протікають в живих організмах і необхідні для підтримки життя.

Метаболізм включає в себе два обов’язкових компоненти: катаболізм – реакції, в яких органічні речовини руйнуються з вивільненням енергії, і анаболізм – реакції синтезу біологічних молекул і структур, в яких енергія споживається.

Крім того, фармакологи і токсикологи використовують термін «метаболізм» для позначення біохімічних перетворень чужорідних речовин (наприклад, ліків, отрут) в живому організмі. Оскільки такі речовини не синтезуються в організмі людини, а тільки руйнуються, то для них метаболізм ідентичний катаболізму. У живих організмах хімічні реакції протікають у багато разів швидше, ніж ті ж реакції «в пробірці», завдяки ферментам – складним білковим молекулам, кожна з яких прискорює тільки одну або кілька схожих реакцій.

Років сто – сто п’ятдесят тому вчені вивчали окремі реакції або послідовності з декількох реакцій. Такі дослідження були дуже важливі для формування основ біохімії. Однак на тлі тисяч взаємопов’язаних біохімічних перетворень опис окремих реакцій можна порівняти з відомою притчею про сліпих мудреців, які навпомацки «вивчали» слона. Один взявся за ногу і вирішив, що це стовп, другий уперся в бік і сказав, що це стіна, третій намацав хвіст і уклав, що перед ним змія.

В останні десятиліття накопичилася така кількість біохімічної інформації, що з мозаїки окремих фактів, нарешті, стала складатися загальна (хоч і не дуже чітка) картина метаболізму. Ситуація багаторазово ускладнюється тим, що метаболізм – це не «скріншот», а динамічна система з багатьох взаємопов’язаних процесів. Нова дисципліна – системна біологія – за допомогою комп’ютерів намагається змоделювати цілісну динамічну картину метаболізму. Такі моделі були створені для деяких бактерій і дріжджів, геноми яких вивчені вздовж і впоперек.

Дослідницька група біологів під керівництвом професора Бернхарда Полссона вперше побудувала повну комп’ютерну модель обміну речовин людини. Модель включає всі відомі гени і метаболічні реакції, описані в науковій літературі. Кожен ген в базі даних пов’язаний з його продуктом – білком, який пов’язаний з безліччю метаболічних реакцій. У свою чергу, вони пов’язані з іншими реакціями, які пов’язані з речовинами на вході (такими, як глюкоза) і виробленням енергії і продуктів. Фото: University of California, San Diego

Перша комплексна модель метаболізму людини, розроблена групою вчених під керівництвом професора Бернхарда Полссона (Bernhard O. Palsson) з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (University of California), була опублікована в 2007 році в Працях національної академії наук США (Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA). Модель включає в себе близько трьох тисяч трьохсот окремих біохімічних реакцій, інформацію про яких розробники «накопали» з півтори тисячі наукових публікацій. Автори очікують, що комплексні моделі метаболізму людини дозволять прогнозувати, як зміна однієї метаболічної реакції (наприклад, під дією ліки) впливатиме на інші реакції і на стан організму в цілому.

Ефективні глобальні моделі метаболізму можуть радикально змінити біохімічні та фармакологічні дослідження. частково замінити трудомісткі експерименти «наосліп». Глобальні (і діючі) моделі метаболізму для біології в якійсь мірі аналогічні класичним законам механіки для техніки, які дозволяють інженерам заздалегідь розраховувати властивості машин і споруд.

Прискорити, щоб схуднути

Прогрес у фундаментальній біохімії відбивається і на нашій звичайному житті. Один з модних рекламованих принципів схуднення – «Прискорення» («Підвищення», «покращення») метаболізму. Вважається, що якщо метаболізм «прискорити», людина схудне. Для «прискорення метаболізму» рекомендують, наприклад, кави або препарати з рослин, які містять речовини, подібні до кофеїну, такі як гуарана.

Проте насправді «прискорення» зовсім не гарантує схуднення. У дрібних тварин метаболізм набагато швидше, ніж у людини, але це не заважає їм накопичувати на зиму великі запаси жиру. Згадайте хоча б бабаків. Вся справа в співвідношенні швидкостей надходження і витрат «енергоносіїв». Закон збереження енергії діє і для живих організмів: енергія, що надійшла з поживними речовинами, повинна витратитися на фізичну роботу, ріст, підтримку життєвих функцій. Залишок надійшла енергії запасається в жировій тканині.

Коректно говорити про швидкості не метаболізму, а катаболізму – тобто метаболічних процесів, в яких органічні молекули «згоряють». Саме швидкість катаболізму оцінюють експериментально (по виділенню тепла і вуглекислого газу і за споживанням кисню), і вона відображає швидкість руйнування жирових запасів. А прискорити катаболізм дуже просто – за допомогою будь-якої фізичної активності.