Відповіді на питання

Відповіді на питання

Відповіді на питання

Про донорство крові

А що, хіба крові не вистачає?

Так, донорської крові постійно не вистачає. Кожен день життя тисяч хворих перебувають під загрозою через нестачу донорської крові. Це і люди, що потрапили в аварію, і нужденні в операціях від кишкової непрохідності до пересадки органів, це жінки, яким належить кесарів розтин. Але переливання крові роблять не тільки при великих крововтратах. Існує цілий ряд захворювань, лікування яких неможливе без систематичних переливань крові та компонентів крові. Це найважчі гематологічні захворювання – гемофілія, рак крові, апластична анемія, захворювання імунної системи. Лікування цих захворювань може тривати роками, і без переливань такі хворі приречені на смерть. Крім того, з донорської крові виготовляються препарати, які так само життєво важливі при лікуванні хворих ( кріопреципітат для гемофіліків; альбумін ; імуноглобуліни та ін)

«Ми дожили до того, що кров возять родичі в громадському транспорті, купують за готівку, далеко не завжди отримуючи юридично правильно завірені документи та чеки.

За даними ВООЗ, в Україні на одного жителя потрібно 12-15 мл крові, а у нас є 8-8,5 мл. »

Лариса Вахненко, лікар-трансфузіолог вищої категорії

«Ситуація з донорською кров’ю дійсно критична: минулого року у нас офіційно числилося по Києву 36 тисяч донорів, хоча потрібно як мінімум 80 тисяч. Реально здали кров протягом року 20 тисяч осіб, але це дуже мало – адже в Центр щодня звертаються з проханнями надіслати препарати крові більше 60 лікувальних установ міста. Звідки її взяти, якщо замість 100 осіб на день до нас зараз приходять двоє-троє, а то й жодного? »

Тетяна Ляшенко, зав заготівлі донорської крові Київського міського Центру крові

Найважча задача – забезпечити «текучку» крові. Після пожеж і великих катастроф на станції переливання крові приходить безліч людей. В результаті стовпотворіння іноді створюється тимчасовий надлишок крові, і лікарі іноді навіть змушені відмовляти донорам. Створюється помилкове відчуття, що крові багато. Регулярне ж донорство в нашій країні майже вимерло. А адже поруч з нами завжди є люди, які без крові можуть загинути. Потрібні донори, які приходили б здавати кров на регулярній основі. А таких дуже мало.

Кому потрібна кров?

Людина, якій переливають донорську кров, називається реципієнтом.

Реципієнти – це:

· Люди, що потрапили в аварію, що отримали деякі небезпечні травми, опіки, що втратили багато крові

· Нужденні в операціях від кишкової непрохідності до пересадки органів (печінки та ін)

· Жінки, яким належить кесарів розтин

· Страждаючі захворювання крові – лейкемія (рак крові), гемофілія, апластична анемія

· Люди, яким необхідна пересадка кісткового мозку

· При інфекційному сепсисі

При деяких захворюваннях реципієнт потребує переливання крові протягом усього життя. Ці хворі зобов’язані життям десяткам донорів, які здавали для них кров.

Що таке група крові і резус-фактор?

Кров різних людей відрізняється. Існують чотири різні групи крові . Крім того, кров має так званий резус-фактор . який може бути позитивним (Rh +) або негативним (Rh-), що робить кров різних людей ще більш унікальною. Кров, яку отримає хвора людина, обов’язково повинна певним чином збігатися з його кров’ю.

На поверхні червоних клітин крові (еритроцитів) можуть бути присутні дві різних молекули. Молекули позначаються «A» і «B». У крові різних людей можуть міститися ці клітини окремо, разом, чи не бути жодної з них. Залежно від цього кров розділена на чотири групи: