СПОСОБИ КОНТРОЛЮ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ БЕЗ ПРИЙОМУ ПРЕПАРАТІВ

СПОСОБИ КОНТРОЛЮ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ БЕЗ ПРИЙОМУ ПРЕПАРАТІВ СПОСОБИ КОНТРОЛЮ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ БЕЗ ПРИЙОМУ ПРЕПАРАТІВ

КАРДІОЛОГІЯ – -2008

Зовсім не обов’язково постійно приймати ліки, щоб знизити високий артеріальний тиск. Достатньо лише дотримуватися наведені нижче 9 способів, щоб змінити звичний спосіб життя і знизити ризик захворювань серця.

Якщо у Вас виявили високий артеріальний тиск (вище 140/90 мм рт. ст.) або прегіпертензію (систолічний АТ від 120 до 139 мм рт. ст, а діастолічний 80 – 89 мм рт. ст.), Вам потрібно буде приймати ліки, щоб знизити його.

Проте ліки – не найголовніший момент в лікуванні артеріальної гіпертензії. Спосіб життя також відіграє важливу роль у контролі високого тиску. Якщо зміни у Вашому житті допоможуть знизити високий АТ, то ліки Вам можуть просто не знадобитися, або вони будуть потрібні Вам не так часто.

Спосіб 1. Зниження надмірної ваги і боротьба з ожирінням

В даний час ученими виявлено чіткий взаємозв’язок між ожирінням і артеріальною гіпертензією. Зниження ваги хоча б на 5 кг вже може зробити значний вплив на показник артеріального тиску. Прагніть зберігати індекс маси тіла в межах 8,5 – 24,9. Загалом, можна стверджувати, що чим більше Ви втрачаєте у вазі, тим більше знижується високий АТ. Крім того, зниження надмірної ваги дає більшу ефективність та медикаментозного лікування.

Крім того, як не дивно, крім ваги, дуже важливо стежити і за талією, так як жирові відкладення в цій галузі сприяють підвищенню ризику артеріальної гіпертензії. У середньому, цей ризик підвищується у чоловіків при розмірі талії більше 102 см. Для жінок ця цифра становить 88 см. Зазначимо, що у азіатів ці цифри менше. Як же впоратися з надмірною вагою? Насамперед, потрібно з’ясувати його причину: може це від переїдання, або від нестачі фізичної активності (гіподинамія), або внаслідок яких-небудь ендокринних порушень (цукровий діабет і т. д.).

Спосіб 2. Регулярно займайтеся фізичними вправами

Регулярне заняття фізичними вправами – хоча б по 30-60 хвилин щодня або майже щодня, може знизити АТ на 4 – 9 мм рт. ст. При цьому результати не змусять Вас довго чекати. Якщо раніше Ви вели сидячий спосіб життя, то прості заняття аеробікою буквально через пару тижнів можуть сприяти зниженню високого артеріального тиску.

У випадку з прегіпретензіей, фізичні вправи діють як би профілактично у відношення розвитку «повноцінної» гіпертензії. Перш ніж почати заняття аеробікою, проконсультуйтеся у лікаря щодо допустимого рівня навантаження у Вашому випадку. Навіть якщо присвячувати заняттям лише 10 хвилин на день, це також матиме позитивний вплив на Ваш стан. Однак, не намагайтеся відкласти вправи на вихідні! Перенесення аеробіки на суботу та неділю не принесе нічого хорошого. Крім того, у випадку, якщо у вас артеріальна гіпертензія або які-небудь захворювання серця, такі раптові «напади» фізичної активності, можуть бути навіть шкідливими.

Спосіб 3. Дотримуйтеся дієти

Рекомендується дієта, багата злаками, фруктами і овочами і з низьким вмістом жиру і холестерину. Така дієта допомагає знизити підвищений артеріальний тиск на 14 мм рт. ст. Звичайно, зрозуміло, що дуже не легко взяти і змінити роками вироблені звички. Однак ми можемо дати Вам деякі поради, які допоможуть змінити щоденну дієту:

    Оцініть Вашу дієту. Хоча б протягом тижня відзначайте все те, що Ви їсте, коли і скільки. Це може пролити певне світло на Ваші звички. Їжте більше продуктів, багатих калієм. Більшість з нас отримують багато натрію, але от ніяк не замислюються про калії. Разом з тим, калій дозволяє знизити вплив натрію на величину АТ. Кращим джерелом калію є натуральні продукти, а не препарати. Калієм багаті багато фрукти (банани, родзинки) та овочі (картопля).

Спосіб 4. Знизьте споживання натрію у Вашому раціоні

Навіть зовсім невелике зниження кількості солі у Вашій дієті здатне знизити високий АТ на 2 – 8 мм рт. ст. І значить, ще більше зниження споживання солі здатне так само більше знизити артеріальну гіпертензію. Ось деякі поради, які допоможуть Вам зменшити споживання солі в раціоні:

    Вважайте кількість солі, яку Ви споживаєте протягом дня. Ця цифра може здивувати Вас! Більшості з нас достатньо всього 1,5 – 2,5 г солі в день. Однак, якщо Ви страждаєте високим АТ, захворюваннями серця або нирок, цукровим діабетом або старше 50 років, необхідно знизити споживання шари менше 1,5 г на день. Враховуйте вміст натрію в споживаної їжі. Перш ніж щось є, постарайтеся дізнатися вміст натрію в тому чи іншому продукті, а також вміст у ньому кухонної солі. Їжте більше свіжих продуктів. У свіжих продуктах, в порівнянні з напівфабрикатами, а також різними іншими консервами, міститься набагато менше солі. Не додавайте сіль. Намагайтеся не підсолювати їжу. Пам’ятайте, що 1 чайна ложка солі дорівнює 2,3 м. Замість цього спробуйте використовувати прянощі (наприклад, перець).

Спосіб 5. Обмежте споживання алкоголю

Алкоголь може бути як корисний для організму, так і шкідливий. У великих кількостях алкоголь завдає серйозної шкоди багатьом органам і системам. У невеликих же кількостях алкоголь сприяє розширенню артерій серця і зниження АТ на 2,5 – 4 мм рт. ст.

Якщо ж Ви вживаєте надмірну кількість алкоголю, артеріальний тиск може підвищуватися. Крім того, це знижує ефективність препаратів, які Ви приймаєте для лікування артеріальної гіпертензії.

    Слідкуйте за тим, скільки Ви п’єте. Якщо Ви страждаєте від алкоголізму, то раптове припинення споживання алкоголю може призвести до різкого підвищення артеріального тиску. Тому робити це потрібно поступово, і під контролем лікаря.

Спосіб 6. Обмежте куріння

Одним із серйозних ефектів тютюну і що міститься в ньому нікотину, є його вплив на артеріальний тиск. Якщо ж Ви – завзятий курець, то це означає, що Ваше тиск постійно підвищений. Крім того, хімічні речовини, які містяться в тютюні, можуть вражати артерії і викликати затримку рідини, а це також підвищує АТ. І, подібно алкоголю, тютюн може знижувати ефективність лікарських препаратів при артеріальній гіпертензії. Крім того, зверніть увагу на так зване пасивне куріння, коли Ви вдихаєте дим кращого поруч людини. Таке куріння нітрохи не краще активного, і надає таку ж негативний вплив.

Спосіб 7. Обмежте споживання кофеїну

Як ми вже говорили, роль кофеїну в ефекті на артеріальний тиск залишається спірною. З одного боку, одноразове вживання продукту, що містить кофеїн (наприклад, кава) може підвищувати артеріальний тиск. Але з іншого боку, дослідження показують, що у людей, які регулярно вживають каву, артеріальний тиск підвищується на так сильно. Інші ж дослідження показують, що до кофеїну може виробитися толерантність, і він вже не впливає на артеріальний тиск.

Щоб зрозуміти, як кофеїн впливає на Ваше артеріальний тиск, виміряйте АТ, а потім випийте 1-2 чашки кави, а через 30 хвилин знову виміряйте АТ. Якщо тиск підвищився більш, ніж на 10 мм рт. ст. Однак, незалежно від того, наскільки Ваше АД чутливо до кофеїну, лікарі рекомендують пити не більше 2 чашок кави на день.

Спосіб 8. Знизьте стрес

Як і у випадку з кофеїном, вплив стресу на стану артеріального тиску до кінця не ясно. Однак, відомо, що стрес і занепокоєння можуть тимчасово підвищувати цифри АТ. Перш ніж обмежити вплив стресу, потрібно знати, що є причиною стресу. Подумайте, що викликає у Вас стрес, що служить причиною Вашого занепокоєння. Коли знаєш точну причину, боротися з нею легше, ніж «махати палицею в темряві».

Спосіб 9. Регулярно контролюйте артеріальний тиск будинку

Якщо Ви страждаєте артеріальною гіпертензією, то рекомендується регулярно вимірювати АТ будинку. Ми вже говорили, що артеріальна гіпертензія ніяк себе не проявляє зовні (за винятком гіпертензивного кризу і різних ускладнень захворювання). Тому важливо постійно знати цифри свого артеріального тиску, щоб знати про необхідність зміни проведеного лікування або зміни способу життя.

Також:

  • Час приймання продуктів які знижують артеріальний тиск