Щоб голос звучав красиво » Народні методи лікування | Народна медицина | Дієти

Щоб голос звучав красиво » Народні методи лікування | Народна медицина | Дієти Щоб голос звучав красиво

Гнучкий слухняний, звучний голос потрібен і викладачеві, і вихователю дитячого саду, і адвокату, і студенту, і екскурсоводу. Словом всім потрібен гарний і сильний голос.

Пропонований комплекс вправ допоможе зберегти свіжість і силу голосу, дозволить домогтися більшої витривалості голосових зв’язок до підвищеної мовної навантаженні. Але перш ніж почати займатися, треба звернутися до отоларинголога і перевірити стан голосообразующего апарату. Тільки в тому випадку, якщо всі органи, які беруть участь у голосообразовании, здорові, можна приступити до регулярних занять.

Найбільш часта причина поганого звучання – неправильне дихання під час промови. Значить на це, насамперед і треба звертати увагу. Дихання у спокої відрізняється від дихання під час частотою і тривалістю вдиху, видиху, кількістю вдихуваного голосу. Залежно від того, які відділи легень беруть найбільш активну участь в акті дихання, розрізняють верхнє -, середньо -, і ніжнереберное подих.

Багато хто під час тривалої промови (читання доповіді, лекції) піднімають плечі, напружують грудну клітку, шийну мускулатуру. Це відбувається мимоволі, бо не відпрацьовано потрібне дихання. При такому верхнє – і среднереберном диханні голосовий апарат працює з великою напругою, людина з шумом вдихає і видихає повітря.

Найбільш сприятливі умови для роботи голосового апарату створюються при ніжереберном диханні, в якому бере активну участь діафрагма. Виконуючи вправи, що сприяють виробленню такого типу дихання, особливо е увагу звертайте на плавність, тривалість видиху. Кожну вправу повторюйте 4-5 разів.

1. Лежачи на спині, ноги разом, ліва рука під попереком, права на сонячному сплетінні. На рахунок «раз-два-три» глибоко зітхнути через ніс, випинаючи при цьому живіт. Затримати дихання на рахунок «чотири-п’ять». Повільно видихнути, протяжно вимовляючи звуки «ссс» або «шшш», і втягнути живіт.

2. Стоячи, ноги разом, спина пряма, плечі розгорнені і злегка опущені. Вдихнути через ніс, імітуючи вдихання аромату квітів. Повільно видихати через рот, як би руки струменем повітря, що видихається. Намагатися подовжити тривалість видиху до 7-9 секунд.

3. Повільна ходьба: на 2 кроки – вдих, на 2 кроки – видих. Не зраджуючи тривалості вдиху, від заняття до заняття збільшити тривалість видиху на 4.6.8.10 кроків.

4. Стоячи, ноги на ширині плечей, руки в замку за головою. Зітхнути через ніс, злегка прогнувшись назад. Нахиляючись вперед, повільно видихнути. При цьому вимовляючи кожен раз нову голосну «а», «о», «і», «у», «е». Довести тривалість видиху до 5-7 секунд.

5. Сидячи, або стоячи вдихнути через ніс, на дві секунди затримати подих. Потім чітко вимовляючи: «Раз, два, три, чотири, п’ять» – з кожним словом робити короткий видих. Знову вдихнути і тепер уже з кожним словом порахувати до десяти.

За рахунок верхніх резонаторів голос набуває дзвінкість, як кажуть «польотність», за рахунок нижніх – силу, міць. Виправити глухе звучання голосу і використовувати можливості верхніх резонаторів допоможуть наступні вправи:

1. Стоячи або сидячи, зробіть короткий вдих через ніс. Видихаючи, із закритим ротом, без напруги вимовляти з питальній інтонацією «м» або «н», домагаючись при цьому відчуття легкої вібрації в області носа або верхньої губи.

2. Глибоко вдихнути. Видихаючи вимовляти одне з наступних слів: «БІММ». «Бомм». «Донн», «Домм». Протяжно вимовляєте останню згідну, намагайтеся відчути вібрацію в області носа і верхньої губи.

3. Глибоко зітхнути. Видихаючи протяжно вимовляєте склад, що складається «м», «і». «Н» з різними голосними Момм, Міммі, Мамма, мумм, і т. д.

4. Глибоко зітхнути. На одному видиху вимовляти спочатку коротко одне з відкритих складів: мо-МГО, ми-ми Академії, му – МУУ. ме-мее.

Виконуючи вправи для нижніх резонаторів, голосні «а» «о» «у» намагайтеся вимовляти якомога нижчим голосом і протяжно, добиваючись відчуття ясно випаженного резонірованія в області грудної клітини.

1. Стоячи, покладіть руку на груди; позіхнувши із закритим ротом, зафіксуйте гортань в нижньому положенні. На видиху вимовляєте звук «о» або «у», намагаючись відчути вібраційні рухи грудної клітки. Якщо це не вдається зробити за допомогою голосу, необхідно викликати вібрацію легким постукуванням рукою в області грудини.

2. Стоячи, покласти руки на груди. Нахиляючись вперед, на видиху вимовляти гласне «о», «у» тривало і протяжно. Теж на видиху вимовляти співучо слова «ока, вікно, олово, молоко, борошно».

В голосообразование беруть участь губи, язик, м’яке піднебіння, нижня щелепа – артикуляційний апарат. Від того як чітко. узгоджено, швидко працює цей апарат, залежить хороша дикція. Правильна артикуляція – запорука гарної дикції та звучання голосу. Займайтеся перед дзеркалом; стежте за тим, щоб у вправі брали тільки органи артикуляційного апарату, а ніс, лоб, очі залишалися нерухомими. Кожна вправа робіть повільно, плавно, без різких і швидких переходів.

1. На рахунок «раз» опустіть нижню щелепу приблизно на два пальці, на рахунок «два, три, чотири, п’ять, шість» утримуйте це положення. Закрийте рот.

2. Опустіть нижню щелепу, повільно рухайте щелепою вправо, вліво.

3. Опустіть нижню щелепу, повільно висуваючи її вперед і так само повертаючи її у вихідне положення.

Рот закритий, зуби зімкнуті. На рахунок «раз» розтягнути губи в сторону, оголюючи зуби і як би вимовляти звук «і». На рахунок «два, три» утримувати губи в цьому положенні. На рахунок «чотири, п’ять зібрати губи трубочкою і витягнути їх уперед. На рахунок «шість, сім» розтягнути губи в сторону.

Виконуючи ці вправи ви придбаєте, не тільки хороший стан голосу, зніміть напругу з втомлених голосових зв’язок, але придбаєте здоровий стан всього голосового апарату на довгі роки. А якщо у вас виникли якісь проблеми мо здоров’ям, то і поправити здоров’я.

І пам’ятайте, що рухи це і є життя, і рухи можуть замінити будь-які ліки.

І в ув’язненні, лекція добре вдається, від емоційного стану лектора. Якщо гарний настрій, доброзичливе стан душі звуки проявляються чіткіше, голосовий окрас мови більш вібраційних звучить. Тому досвідчені лектори перед лекцією наповнюють себе станом внутрішнього добра, внутрішнього щастя. Особливо цим повинні користуватися диктори.