Що таке хіміотерапія?

Що таке хіміотерапія? Що таке хіміотерапія?

Що таке хіміотерапія?

Ще кілька десятиліть тому діагноз “рак” звучав як вирок. Сьогодні наше ставлення до онкологічних захворювань змінилося. Сучасні медичні технології (і в першу чергу – хіміотерапія) у багатьох випадках допомагають повністю позбутися від недуги.

Коли з’явилися ліки “від раку”?

У 1946 році зареєстрували перший протипухлинний препарат. Це був Ембіхін, створений на основі отруйного газу першої світової війни – іприту. Ембіхін – родоначальник сучасних протиракових ліків – цитостатиків. Інша велика група хіміопрепаратів – цитотоксини. Ці дві групи розрізняються механізмом впливу на ракову клітину. Щоб зрозуміти цей механізм, подивимося, як завершується життєвий шлях здорової клітини. А завершується він двояко – або некрозом, або апоптозом. При некрозі – грубою і найчастіше зовнішньої причину загибелі клітини – пошкоджуються оболонка, ядро??й інші її компоненти. Так от – за таким же принципом, вражаючи клітку, діють цитостатики, серед яких найбільш відомі Доксорубіцин, Цисплатин, Фторурацил, гідроксімочевіни, Циклофосфан. Апоптоз, другий із шляхів загибелі клітини, – це програма, закладена в будь-якій клітині з моменту її народження. У той момент, коли клітина “відчує” (для цього у неї є спеціальні сенсорні системи), що вона не потрібна і тільки заважає іншим, програма апоптозу включається автоматично, і клітка здійснює своєрідний акт суїциду. Цитотоксини і допомагають запуску такої програми всередині злоякісної клітини.

На місці некрозу залишається шрам або рубець; клітини, загиблі в результаті апоптозу, зникають безслідно, розсмоктуючись під впливом спеціальних ферментів.

Якщо була операція, навіщо призначають хіміотерапію?

Хірургам, на жаль, не завжди вдається видалити пухлину цілком. Іноді залишаються непоміченими ділянки ураженої тканини, які згодом можуть викликати рецидив. Те, що не доробив скальпель хірурга, завершить хіміотерапія.

Пухлина після хіміотерапії може зникнути зовсім або частково. Але якщо навіть її розміри залишаться колишніми, це не означає, що лікування неефективне. Ліки, не змінивши кількості ракових клітин, можуть на довгий час призупинити їх ріст і розмноження.

Чому одних пацієнтів лікують у стаціонарі, а іншим прописують таблетки і відпускають додому?

Все залежить від схеми лікування. Сильні препарати (Доксорубіцин, Фторурацил, Циклофосфан та ін), як правило, вводять внутрішньовенно, за допомогою шприца або під крапельницею. Більш слабкі пацієнт приймає у вигляді таблеток або порошків.

При внутрішньовенному введенні препаратів багато залежить від професіоналізму медсестри – дуже важливо не пошкодити голкою стінки судини. В іншому випадку ліки (згадайте його дію: воно повинно викликати некроз) може потрапити в тканини і стати причиною довго не гояться ран.

Для найбільшого лікувального ефекту застосовують і так звану регіональну терапію. У цьому випадку лікарський препарат вводиться безпосередньо в пухлину.

Частота курсів хіміотерапії залежить від виду пухлини і тяжкості захворювання. Введення препаратів може проводитися щодня, щотижня, щомісяця. Тривалість лікування, як правило, півроку, але буває й довше.

Чи правда, що хіміотерапія не на всіх діє однаково?

Ефективність хіміотерапії однакова для чоловіків і жінок, але для молодих вона вища. Деякі протипухлинні препарати по-різному діють на людей різних етнічних груп. Наприклад, Циклофосфан ефективніше для китайців, корейців, японців та інших східних народностей, ніж для представників європейської раси.

Успіх лікування онкологічних захворювань головним чином залежить від стадії розвитку пухлини. Хіміотерапія на ранніх стадіях гарантує лікування хвороби.

Чому лікування так важко переноситься?

Протипухлинні препарати – досить сильні отрути. Як правило, вони не розрізняють нормальні і пухлинні клітини, в результаті виникають побічні токсичні реакції: нудота, слабкість, проблеми з кишечником. На ступінь токсичності препаратів впливають багато факторів, – зокрема, дозування, тривалість курсу, супутні захворювання. Хіміотерапія може викликати і більш серйозні ускладнення: алергію, порушення серцевої діяльності, ураження печінки і мозку. Наприклад, більшість цитостатиків діє на мозок. Після їх прийому у хворих шумить у вухах, знижується слух, порушується координація.

Одні побічні ефекти (наприклад, слабкість, випадання волосся) можуть дати знати про себе в перші тижні після початку лікування і тривати до кінця курсу. Інші (нудота, блювота) виникають вже через кілька годин після введення ліків і припиняються через кілька днів. Що й казати, хіміотерапія – серйозне випробування. У розраду можна сказати, що чим більш токсична ліки, тим воно ефективніше.

Що шукали зі словом «хіміотерапія»

Що шукали зі словом «хіміотерапія» – 45614 показів на місяць. Що ще шукали люди, що шукали «хіміотерапія»: