Меню годуючої мами. Харчування годуючої мами

Меню годуючої мами. Харчування годуючої мами Харчування годуючої мами має бути повноцінним і різноманітним

Всі знають, як багато поживних речовин міститься в грудному молоці: серед них і білки, і жири, і вуглеводи, і вітаміни, і мікроелементи. Звичайно, все це достаток досягається за рахунок материнського організму. Щоб регулярно заповнювати “втрати”, годувальниці необхідно правильно формувати свій раціон. Це особливо важливо в перші місяці лактації. коли обсяг молока може досягати одного літра і більше. У міру збільшення в раціоні немовляти частки прикорму (що відбувається на 5-6-му місяцях життя і пізніше) обсяг необхідного йому жіночого молока знижується і, відповідно, зменшується потреба матері в додаткових кількостях енергії та харчових речовин.

Принцип перший – різноманітність

Харчування годуючої жінки має бути повноцінним і різноманітним. Необхідно, щоб її раціон включав всі основні групи продуктів: м’ясо та рибу, молоко та молочні продукти; яйця; хліб і хлібобулочні вироби, крупи, макаронні вироби; рослинні масла; вершкове масло; овочі, фрукти, ягоди, плодоовочеві соки; цукор і кондитерські вироби.

М’ясо переважно використовувати різних видів: нежирні сорти свинини, мова, біле м’ясо птиці (краще відварне або у вигляді тефтелей і фрикадельок).

Рекомендуються нежирні сорти риби (судак, короп, тріска, хек тощо); їх також краще вживати у відвареному вигляді не частіше 1-2 разів на тиждень.

Збільшити кількість білка в раціоні можна за допомогою сиру і сиру . Молоко і молочні продукти слід вживати в термічно обробленому вигляді: сирники, сирну запіканку, згущене концентроване молоко без цукру. Незбиране коров’яче молоко, надлишок якого в раціоні матері може викликати у немовлят алергічні реакції, бажано частково замінювати різними кисломолочними продуктами (кефіром, йогуртом, ряжанкою та ін.) Краще чергувати молоко і кисломолочні продукти.

Дуже важливо, щоб раціон матері містив достатньо харчових волокон, що стимулюють рухову активність кишечника. З цією метою щоденне меню повинне включати значну кількість (не менше 400 г) свіжих або підданих тепловій обробці овочів (морква, буряк, кабачки, гарбуз тощо), близько 300 г фруктів і ягід (наприклад, яблук, груш, слив, смородини, агрусу, вишні), соків (200-300 мл), особливо з м’якоттю – як свіжоприготованих, так і консервованих (краще – призначених для дитячого харчування). При цьому не рекомендується вживати в їжу тропічні фрукти (за винятком бананів) і фрукти, пофарбовані в оранжевий і червоний кольори. Харчовими волокнами багаті також пшоняна, гречана і вівсяна крупи (каші краще чергувати), хліб грубого помолу і особливо сухофрукти (чорнослив, курага).

Добовий раціон годуючих жінок повинен містити 25 г вершкового масла . 15 г рослинних масел (соняшникової, кукурудзяної, соєвої, оливкової).

Цукор і кондитерські вироби (краще – зефір, пастилу, мармелад, нежирні торти і тістечка) слід їсти в обмеженій кількості, оскільки вони володіють алергенним дією і сприяють відкладенню жиру в організмі.

Принцип другий – безпека

Раціон годуючої жінки повинен забезпечувати абсолютну безпеку молока і відсутність у ньому цілого ряду речовин, які можуть мати несприятливий вплив на органи шлунково-кишкового тракту, а також на інші органи і системи немовлят. Так, їжа годуючої мами не повинна містити інгредієнтів, здатних викликати алергію або посилення бродильних процесів в шлунково-кишковому тракті малюка. У зв’язку з цим необхідно обмежити вживання продуктів, що містять значні кількості екстрактивних речовин, ефірних масел і солі: м’ясних і рибних бульйонів, цибулі, часнику, закусочних консервів, солінь, маринадів, солоної і копченої риби, ковбасних виробів.

Небажано вживання їжі, що викликає бродіння в кишечнику і тим самим – порушення функції шлунково-кишкового тракту: винограду, великих кількостей цукру і кондитерських виробів, солодких сирних паст і сирків, солодких безалкогольних напоїв, солодких каш та інших продуктів, що містять велику кількість цукру. Необхідно також вилучити з раціону продукти з високою сенсибилизирующей (аллергизирующей) активністю: шоколад, какао, арахіс, краби, креветки, раки, а також будь-які продукти, які в минулому викликали у жінок явища харчової непереносимості. Слід уникати вживання м’яса молодих тварин і птахів, тому що їх білок, як і речовини, використовувані для приготування копченостей, має підвищений алергенний потенціал. За цих же міркувань слід обмежити або навіть виключити вживання яєць, цитрусових, полуниці, томатів.

Забезпечити годуючих жінок всіма необхідними харчовими речовинами, і в першу чергу – білком, вітамінами і мінералами, допоможуть спеціалізовані продукти харчування (“Фемилак”, “Олімпік”, “Енфамама”, “Думіл Мама Плюс”). Вони виготовлені на основі молока, до якого додають рослинні масла, найважливіші вітаміни, мінеральні солі та мікроелементи. Жінкам з гипогалактией (недостатнім виробленням молока) доцільно включати в раціон спеціалізований продукт харчування для годуючих матерів “Чумацький шлях”, що містить спеціалізовану добавку, стимулюючу лактацію (екстракт трави галеги).

Принцип третій – правильний питний режим

Надзвичайно важливим для підтримки повноцінної лактації є питний режим годуючої матері. Вона повинна випивати додатково до звичайного обсягу не менше 1000 мл рідини (у вигляді чаю, молока, соків, напоїв та ін.) Слід зазначити, що не можна відразу після пологів вводити в раціон годуючої мами великі кількості рідини. Так, до початку лактації, в період вироблення молозива, кількість уживаної рідини (включаючи перші страви, фрукти і овочі) повинно обмежуватися 1000 мл. В іншому випадку з початком лактації, яке припадає в середньому на 2-4-у добу після пологів, кількість молока може бути надмірною, що ускладнить його відділення; в результаті може розвинутися лактостаз.

Виходячи з даних рекомендацій, співробітники медичних установ складають перелік продуктів, які можна принести родильнице в післяпологове відділення. Так що не слід сприймати “в штики” будь-які заборони, з якими може зіткнутися молодий тато при спробі передати дружині кисть винограду або тістечко з кремом, адже обов’язковою умовою раціону молодої мами є безпека продуктів для малюка.

Слід згадати, що якість грудного молока лише частково залежить від складу їжі, що вживається. Наприклад, кількість білка в грудному молоці не залежить від кількості білків у харчуванні жінки, але кількість жирів, вітамінів і мінеральних речовин безпосередньо пов’язане з кількістю цих речовин в раціоні. Однак необхідні речовини навіть у разі їх дефіциту надходять в молоко, при цьому запаси їх в організмі матері виснажуються.

Валентина Білина

Акушер-гінеколог, лікар вищої категорії,

зав. консультацією “Сім’я і шлюб”

пологового будинку при МКЛ № 8

Стаття з листопадового номера журналу

Також:

  • чи можна годуючій мамі крутити круг