Леонід Зайцев про помилки в підрахунку калорій ::

Леонід Зайцев про помилки в підрахунку калорій :: Леонід Зайцев про помилки в підрахунку калорій

© Corbis /

Щоб представити докази того, що лічильники калорій брешуть, Леонід Зайцев підкорює двадцатіетажкі без допомоги ліфта

Формули для підрахунку калорій дуже приблизні

Підрахунки енергетичних витрат за допомогою таблиць можуть виявитися вельми і вельми приблизними. Наведу приклад. Уявіть, що людина піднімається сходами на 20-й поверх. Знаючи висоту сходів, масу людини та враховуючи силу тяжіння, можна обчислити кількість витраченої енергії. І якщо висота поверху в будинку становить три метри, а маса людини – 60 кг, то він витратить 9 ккал. А з поправкою на коефіцієнт корисної дії (ККД) – 36 ккал.

Задумайтеся: піднімаючись на 20-поверхова будівля, ми втрачаємо якісь 36 ккал. Для порівняння, в шоколадному батончику Snickers – близько 280 ккал. Стає очевидним, що ніякими фізичними навантаженнями серйозне переїдання компенсувати неможливо. Тільки уявіть, скільки 20-поверхівок вам доведеться для цього підкорити.

Але я хочу звернути вашу увагу не на кількість калорій, а на допущення, які спотворюють отриманий за допомогою формул результат. Ми не брали в розрахунок горизонтальне переміщення людини між сходовими прольотами, а значення ККД ми прийняли середню – 25%. Значить, наші розрахунки тільки приблизні.

А якби ми вважали не тільки підйом, але і спуск, то спотворення результату були б ще істотніше. Спеціальної формули, щоб розрахувати витрачену енергію при русі вниз, уздовж сили тяжіння, не існує. Тому умовно енергію, яка витрачається на спуск, звичайно приймають рівною однієї третини енергії, витраченої на підйом. Але скелелази, наприклад, з цим не погодяться. Залежно від умов спуск може відняти навіть більше сил, ніж підйом.

Підрахунок калорій за частотою пульсу не відрізняється точністю

В спортзалах витрачені калорії часто розраховують за частотою пульсу. Датчики пульсу є, наприклад, на ручках велотренажерів або в поручнях бігових доріжок. Але цей метод теж не ідеальний – він не завжди враховує рівень фізичної підготовки людини. Відомо, що підготовлені спортсмени, виконуючи вправи на витривалість, можуть здійснювати роботу в півтора рази більшу, ніж нетреновані люди. При цьому пульс у тих і у інших буде однаковим. Значить, прилади покажуть, що і витрати енергії теж однакові, але у професійного спортсмена вони будуть більше.

Дані про калорійність з упаковок продуктів оманливі

Якщо ви сидите в офісі і цілий день перекушуєте солодким печивом, а ваш колега – знежиреним сиром, то він отримує менше енергії, хоча по калорійності їжа може бути еквівалентною. Справа в тому, що витрати енергії на травлення можуть бути різними залежно від того, скільки білків, жирів і вуглеводів у вашому раціоні.

Існує поняття основного обміну – це кількість енергії, яку людина витрачає в спокійному і комфортному стані. Витрати на травлення становлять 4-6% основного обміну, якщо харчуватися тільки вуглеводами, 4-14% – якщо харчуватися тільки жирами, і можуть досягати 30-40% при споживанні виключно білків. Чи велика ця різниця в енерговитратах людей з різним співвідношенням білків, жирів і вуглеводів в їжі – судіть самі.

Вважається, що основний обмін у дорослого здорового чоловіка вагою 60 кг дорівнює 1440 ккал в день. Уявімо двох таких чоловіків, які все роблять однаково, тільки харчуються по-різному. Один споживає більше білків, а інший – вуглеводів. У підсумку різниця в їх витратах енергії на травлення становить, наприклад, 20%. Тобто один отримує на 288 ккал більше іншого, і в підрахунку енерговитрат це зазвичай не враховується. А для того щоб витратити ці 288 ккал, як ми знаємо, потрібно підкорити вісім 20-поверхівок.

Деякі прихильники здорового способу життя буквально одержимі точним підрахунком отриманих та витрачених калорій. Тренер «ЖИВИ!» Леонід Зайцев доводить, що їхні спроби скрупульозних підрахунків абсолютно невиправдані.