Інсультних хворих у Владивостоці тепер лікують за міжнародними стандартами “Далекосхідна газета Золотий Ріг”

інсультних хворих у Владивостоці тепер лікують за міжнародними стандартами “Далекосхідна газета Золотий Ріг” інсультних хворих у Владивостоці тепер лікують за міжнародними стандартами

У міській лікарні № 1 Владивостоці, в колишньому відділенні швидкої допомоги відкрилося первинне відділення для діагностики, лікування та реабілітації інсультних хворих. Працівники відділення запросили журналістів, щоб розповісти, як буде відбуватися процес надходження і лікування пацієнтів, а також про основні технології, перейнятих у закордонних колег.

Колишнє відділення реанімації повертається до своїх колишніх обов’язків. «В даний момент ніщо не може зупинити відкриття відділення та перехід роботи на якісно новий рівень. Зовсім скоро почнеться робота відділення реанімації, яке буде ставитися до відокремлення неврології і працювати з ним в тісній співпраці. Ми і раніше займалися лікуванням інсультів, але як тільки відкриється відділення, в лікуванні інсульту, як ми вважаємо, відкриється нова сторінка. Сьогодні ми говоримо про найбільшому розвитку, стрибкоподібній зростанні технології лікування інсульту », – виступив перед гостями Сергій Лебедєв, головний лікар КГБУЗ« Владивостокська клінічна лікарня № 1 ».

За словами Сергія Лебедєва, необхідно, щоб люди повірили в те, що інсульт – захворювання, яке потрібно і можна лікувати і після якого можна повернутися до звичайного життя.

Приморський край з 2011 року входить в пріоритетний національний проект «Здоров’я» по напрямку вдосконалення медичної допомоги хворим серцево-судинними захворюваннями. Цей напрямок є первинним також у програмі модернізації охорони здоров’я на 2011-2013 роки. Хвороба страшна своїми наслідками: смертністю та інвалідністю. Загальний відсоток захворюваності на 100 тисяч населення хворобами системи кровообігу 19 тисяч 414 осіб, тобто 12,9% у структурі захворюваності, з яких 6% первинної захворюваності. Смертність від інсульту дуже висока.

У відділенні здійснюватиметься найважливіше – реабілітація пацієнтів, щоб знизити відсоток інвалідності. У поточному році заплановано знизити з 31% до 29%. Здавалося б, занадто мало, але якщо врахувати, яка кількість людей за цим стоїть, це стане великим досягненням. Первинний центр, що відкривається у Владивостоці, працюватиме у взаємодії з регіональним центром. Підтримує і спонсорує відділення обов’язковий фонд медичного страхування, який обіцяє ввести федеральні порядки в оплату праці медперсоналу.

В даному випадку говорити про унікальність відділення або унікальності приладів не можливо, за словами Сергія Лебедєва, унікальний сам підхід до ведення лікування пацієнта. Створюється спеціальна мультидисциплінарна група з 3-5 фахівців, які будуть стежити за пацієнтом з перших секунд надходження хворого в швидку допомогу і у відділення.

Хворі будуть перебувати в лікарні в гострому періоді. Гострий період захворювання виражений в середньому протягом 21 дня. Найгостріше період триває від 2 до 5 днів. Середнє знаходження в первинному відділенні становить 7 діб, але все залежить від стану хворого.

Що ж конкретно буде включено в систему реабілітації інсульту, розповів Євген Шестопалов, зав. відділенням реанімації та інтенсивної терапії КГБУЗ «Владивостокська клінічна лікарня № 1». «Реабілітація для таких хворих – це ціла технологія. Це реабілітація дихання, ковтання. У більшості цих пацієнтів порушується мова. Відповідно, неможливість виконувати ці функції веде до інших проблем. Реабілітація направлена??і на відновлення фізичної активності. Це цілий комплекс заходів. У людини в цей період підвищені енерговитрати. Потрібна підтримка нутритивного статусу, тобто необхідні певні технології в харчуванні пацієнта. Людина, з якою трапилася ця катастрофа, перебуває в горизонтальному положенні. Це положення не природно для нього. Для виходу з цього стану є програма вертикалізації. Спеціальна койка-підйомник призначена для відновлення фізичної активності і виходу з постійного горизонтального положення. З новітніх технологій у відділенні буде застосовуватися тромболітична терапія – фармакологічні препарати, які повинні розчинити тромб у мозковій артерії ».

тромболітичні препарати вже закуплений на майбутній календарний рік. Закуплено препарати для контрастного дослідження головного мозку на томографі. Планується завезення рентгенівського комплексу, що дозволяє при відсутності можливості розчинити тромб здійснювати малоінвазивне втручання на посудину.

Відділення на даний момент розраховане на 12 ліжко-місць, але Сергій Лебедєв обіцяє в майбутньому збільшення відділень.

Перші 7 днів пацієнт буде перебувати у відділенні реанімації інтенсивної терапії, потім він буде переводитися у відділення неврології. Там буде використовуватися друга частина заходів з відновлення пацієнта. Наступні 17 днів будуть проводитися потужні фізіотерапевтичні процедури. Це вже робота неврологів разом з реабілітологами. Там з пацієнтом і родичами пацієнта працюватимуть медичні психологи, з пацієнтом буде працювати логопед, фізіотерапевтична служба, служба лікувальної фізкультури.

Можливість цілковитого відновлення після інсульту є, обнадіюють лікарі. Олена Швецова заст. гл. лікаря з клініко-експертної роботи КГБУЗ «Владивостокська клінічна лікарня № 1» «Коли ми говоримо про тих 2-5% пацієнтів, які потрапляють в терапевтичне вікно, коли проводиться тромболізис, якщо в результаті цього лікування повністю регресує неврологічна симптоматика і ми не бачимо підтвердження вогнища ураження в мозку на томографічних досліджень, стає зрозуміло, що це дійсно ефективно. Але знову ж таки потрібно пам’ятати, що з тих п’яти осіб, які можуть бути піддані тромболітичної терапії, не всі п’ять можуть отримати повний регрес симптоматики і, відповідно, стовідсоткове одужання. Але в кожному разі, це шанс на те, щоб поліпшити якість життя, щоб пацієнт міг себе обслуговувати надалі. Напевно, і не через 21 день, але він зможе повернутися і до трудової діяльності ».

Найважливішим питанням залишається проблема нестачі персоналу. «На сьогоднішній день міністерство охорони здоров’я зі свого боку затвердив рекомендовані штати. Звичайно, повної укомплектованості в медицині ніколи не буває. Ми навіть йдемо на те, щоб це був коефіцієнт суміщення. Тобто частина ставок залишаються вільними, це дає можливість людям заробити. Але саме в даному питанні, чому такі штати великі і чому ми працюємо з фондом обов’язкового медичного страхування, ми впевнені, що ми отримаємо від них кошти і за рахунок цього, природно, зможемо залучити персонал. Я говорю не про далеке майбутнє, я говорю про сьогоднішній день. Незважаючи на глобальний дефіцит кадрів, таки технологія цікава, умови роботи хороші. Знайшлися ентузіасти, які вірять у здійснення реабілітації хворих. Укомплектованість така, що не доведеться просити родичів доглядати самим за хворим. Це та частина зобов’язань, які ми беремо на себе. Загальна штатна чисельність двох відділень налічує близько 160 осіб, у відділенні реанімації близько 110 ».

27 травня офіційно відбудеться відкриття первинного відділення для діагностики, лікування та реабілітації інсультних хворих, графік роботи вже складений і відділення почне свою роботу.