Гастрит, лікування гастриту, гастрит дієта, хронічний гастрит, панкреатит, холецистит, виразка шлунка

Гастрит, лікування гастриту, гастрит дієта, хронічний гастрит, панкреатит, холецистит, виразка шлунка Гастрит

Гастрит – запалення слизової (внутрішньої) оболонки стінки шлунка. Коли запалення переходить на дванадцятипалу кишку формується, так званий, гастродуоденіт. Виділяють два види гастритів і гастродуоденітів: із зниженою і підвищеною кислотністю шлункового соку.

Хронічний гастрит проявляється хронічним запаленням слизової оболонки (у ряді випадків і більш глибоких шарів) стінки шлунка. Дуже поширене захворювання, що складає у структурі хвороб органів травлення близько 35%, а серед захворювань шлунка – 80 – 85%.

Хронічний гастрит іноді є результатом подальшого розвитку гострого гастриту, проте частіше розвивається під впливом різних неблагопіятних факторів (повторні та тривалі порушення харчування, вживання гострої і грубої їжі, пристрасть до занадто гарячої їжі, погане розжовування, їжа всухом’ятку, вживання міцних спиртних напоїв – гастрит алкогольний). Причиною хронічного гастриту можуть бути якісно неповноцінне харчування (особливо дефіцит білка, заліза і вітамінів), тривалий безконтрольний прийом медикаментів, що володіють дратівливою дією на слизову оболонку шлунка (саліцилати, бутадіон, преднізолон, деякі антибіотики, сульфаніламіди та ін), виробничі шкідливості (з’єднання свинцю, вугільна, металевий пил та ін), дія токсинів при інфекційних захворюваннях, спадкова схильність. У 75% випадків хронічний гастрит поєднується з хронічним холециститом, апендицитом, коліт та іншими захворюваннями органів травлення.

Симптоми і перебіг хронічного гастриту. Найбільш частими симптомами є відчуття тиску і розпирання в епігастральній ділянці після їжі, печія, нудота, іноді тупий біль, зниження апетиту, неприємний смак у роті, при пальпації – нерідко легка болючість в епігастрії. Спочатку захворювання може протікати з різним секреторним тлом, хоча частіше за все є тенденція до зниження секреції і кислотності шлункового соку. Хронічний гастрит з нормальною та підвищеною секреторною функцією шлунка – зазвичай поверхневий або з ураженням шлункових залоз без атрофії; виникає частіше у молодому віці переважно у чоловіків. Характерні біль, нерідко язвенноподобная, печія, відрижка кислим, відчуття тяжкості в епігастральній ділянці після їжі, іноді – запори. Нерідко спостерігається рясна шлункова секреція в нічний час.

Гострий гастрит – це гостре запалення слизової оболонки шлунка. Поява даного захворювання може бути обумовлено хімічними, механічними, термічними та бактеріальними причинами. Проявами гастриту є пошкодження поверхневого епітелію і залозистого апарату слизової оболонки шлунка і розвиток в ній запальних змін. Запальний процес може обмежуватися поверхневим епітелієм слизової оболонки або розповсюджуватися на всю товщу слизової оболонки і навіть м’язовий шар стінки шлунка.

Причини гострого гастриту – неправильне харчування, харчові токсикоінфекції, подразнюючу дію деяких ліків (саліцилати, бутадіон, броміди, наперстянка, антибіотики, сульфаніламіди), харчова алергія (на суницю, гриби тощо) і т. д. Також гострий гастрит виникає при порушеннях обміну речовин і опіках слизової оболонки шлунка. Гостре роздратування шлунка може розвиватися при важких радіаційних ураженнях.

Симптоми гострого гастриту – характерні відчуття тяжкості і повноти в надчеревній ділянці, нудота, слабкість, запаморочення, блювота, пронос. Шкірні покриви і видимі слизові бліді, язик обкладений сірувато-білим нальотом, слинотеча або, навпаки, сильна сухість у роті. При пальпації виявляється болючість в епігастральній області (область шлунка). Прогноз при своєчасному лікуванні сприятливий. Якщо дія шкідливих чинників повторюється, то гострий гастрит зазвичай переходить у хронічний.

Геморагічний гастрит. Його ще називають гастрит ерозійних, або ерозії шлунка хронічні) характеризується схильністю до шлункових кровотеч, переважно запальними та ерозивно змінами слизової оболонки шлунка, що зберігається або високої шлунковою секрецією. У ряді випадків кровотечі пов’язані з підвищеною проникністю судин шлунка і легкої травматизацією його слизової.

Ригідний (антральний) гастрит. Характеризуються вираженими глибокими запально-рубцеві зміни переважно антрального відділу шлунка, його деформацією і звуженням. Симптоми: біль в епігастральній ділянці, диспепсичні явища, підвищена секреція шлункового соку, рідко ахлоргидрия. При рентгенологічному дослідженні виявляється трубкообразное звуження воротаря, що представляє диференційно-діагностичні труднощі з пухлиною. Діагноз підтверджується гастрофіброскоп з прицільною біопсією і динамічним наглядом за хворим.

Гастрит і гастродуоденіт найпоширеніші захворювання шлунково-кишкового тракту, за статистикою ними хворіє більше половини дорослого населення Землі.

Лікування гастриту

Лікування гастриту і гастродуоденита включає:

    дієту: перші 1-2 дні хвороби краще взагалі утриматися від прийому їжі, дозволяється тільки пиття, потім використовують щадне харчування (теплі, нежирні, протерті страви); різноманітні ліки: адсорбуючі токсини, обволікаючі стінки шлунка, знеболюючі, що поліпшують травлення у хворому шлунку, що знижують кислотність; іноді, щоб позбутися від інфекції пацієнтам призначають антибіотики.

Лікування найчастіше проводиться в домашніх умовах, займає воно 2-3 тижні, хронічний гастрит лікують довше (до двох років).

Однак і поза курсу лікування як при гострому, так і при хронічному гастриті бажано постійно дотримуватися дієти (обмеження гострих, гарячих, грубих страв, обмеження споживання кави, газованих напоїв, алкоголю, відмова від куріння). Вибрати найбільш відповідний режим харчування допоможе лікар-гастроентеролог або дієтолог.

Для контролю над лікуванням найчастіше проводять повторну езофагогастродуоденоскопія. Хворі хронічним гастритом повинні знаходиться на диспансерному спостереженні та відвідувати лікаря не рідше двох разів на рік.

Лікування гострого гастриту. Лікування починають з очищення шлунку і кишечника, а при інфекційної етіології гастриту – призначення антибактеріальних препаратів (ентеросептол по 0,25-0,5 г 3 рази на день, левоміцетин по 0,5 4 рази на добу та ін) і абсорбуючих речовин ( активоване вугілля, каолін та ін.) При гострому алергічному гастриті показані антігіс-Таміно кошти. При вираженому больовому синдромі – холіноблокуючу препарати (атропін -0,5-1 мл 0,1% розчину п / к, платифіліну гідротартрат-1 мл 0,2% розчину п / к), спазмопітікі (папаверину гідрохлорид 1 мл 2% розчину п / к). При зневодненні – парентеральне введення ізотонічного розчину хлориду натрію і 5% розчину глюкози.

Лікувальне харчування: перші 1-2 дні рекомендується утримуватися від прийому їжі, але дозволяється питво невеликими порціями міцного чаю, боржому; 2-3-й день дозволяють нежирний бульйон, слизовий суп, манну і протерту рисову кашу, киселі. Потім хворого переводять на дієту № 1, а через 6-8 днів – на звичайне харчування. Профілактика простого гастриту зводиться до раціонального харчування, суворому санітарно-гігієнічного нагляду на підприємствах громадського харчування, санітарно-освітньої роботи з населенням. взято з

© 2004-2014 Клініка «Аквамедіа»

Також:

  • дієта хронічний холецистит і гастрит