Дієти для підлітків – Здорова Росія

Дієти для підлітків – Здорова Росія Дієти для підлітків

Підлітковий вік – це час, коли дитина прагне до самостійності. У тому числі й у виборі того, що і коли він буде їсти. Але цей вибір далеко не завжди відповідає принципам здорового харчування.

Якою має бути здорова дієта для підлітків, розповідає Жанетта Горєлова, керівник лабораторії епідеміології харчування Наукового центру здоров’я дітей РАМН.

Трохи статистики

В даний час 29 відсотків всіх російських школярів страждають яким-небудь хронічним захворюванням. Причому, чим старше стає дитина, тим гірше його здоров’я. На одного випускника школи в середньому припадає 2,2 хронічних хвороби .

Серед цих проблем друге місце займають захворювання шлунково-кишкового тракту, а на третьому стоять хвороби обміну речовин.

Як зробити з школяра спортсмена

Третина старшокласників хронічно недосипає, і багато хто не може впоратися з нормативами ГТО. Як повернути рух і спорт в життя сучасних школярів? Розповідаємо.

Більшість цих проблем пов’язані з недостатнім харчуванням . Особливо в підлітковому періоді, під час якого відбувається не тільки бурхливий ріст, але і гормональна перебудова організму, що вимагає великих витрат енергії і поживних речовин.

Вважається, що серед підлітків у всьому світі зараз спостерігається повальна епідемія ожиріння. Але в Росії дещо інша картина. За даними досліджень за 2003-2005 роки, хлопчиків з надмірною масою тіла серед підлітків 6,6 відсотка, а з недостатньою – 20,2 відсотка.

Серед дівчаток ці показники становлять, відповідно, 4,5 і 23 відсотки. Так що перед російськими батьками гостріше стоїть проблема, як нагодувати своїх підростаючих чад.

Нездорові дієти для підлітків

Раціон немовляти. дошкільника і навіть молодшого школяра батьки ще можуть контролювати, але з підлітками все набагато складніше. Думка батьків стає для них менш значущим, ніж думка дворової або шкільної компанії. Додатково до всього, поява кишенькових грошей підкидає нові спокуси – фаст-фуд. газована вода. шоколад і навіть пиво.

Є й інша крайність – незадоволений своїм зовнішнім виглядом підліток практично припиняє їсти або винаходить якісь екзотичні дієти.

Незважаючи на труднощі, батькам не варто опускати руки. У кожному разі, підліток харчується вдома найчастіше . і тому завдання батьків – зробити так, щоб доступна йому їжа була збалансованою, різноманітною і регулярною.

В цьому вкрай важливий особистий приклад. Так що мамі варто на якийсь час припинити сидіти на дієтах або годувати сім’ю напівфабрикатами. У бурхливо зростаючого організму дитини зовсім інші потреби.

Що входить в здорову дієту для підлітка?

Заздалегідь поясніть дитині, що незбалансований раціон чи постійні дієти призводять в першу чергу до погіршення зовнішності: випаданню волосся, появі лупи, що лущиться шкірі, шаруються нігті.

Через активного росту і гормональної перебудови організм підлітка відчуває підвищену потребу в білку . Переважний білок тваринного походження – м’ясо, птиця, риба.

Вегетаріанство. яке стає все більш популярним серед підлітків, в цьому віці категорично протипоказано . Його результатом можуть стати залізодефіцитна анемія, порушення росту і роботи ендокринної системи. Дівчаткам це загрожує припиненням місячних і потенційним безпліддям.

Не менш сильну потребу організм підлітків відчуває в кальції. Його недолік призводить до захворювань опорно-рухового апарату: сколіозу і порушення постави і навіть появи остехондроза та остеопорозу в більш старшому віці. Краще джерело кальцію – молоко і кисломолочні продукти, особливо сир.

Крім того, в раціоні підлітка повинні бути присутнім і жири . При цьому насичених жирів краще уникати. Приблизно 30 відсотків жирів повинні становити рослинні, а інші краще отримувати з молочних продуктів. наприклад, вершкового масла і сметани.

Не варто зловживати швидкими вуглеводами – їх в меню підлітка має бути не більше 20-30 відсотків . А решта 70-80 – це продукти, багаті клітковиною: зернові. овочі та фрукти.

Коли і скільки?

В ідеалі підліток повинен їсти чотири рази на день . але дотримуватися такий режим хочуть далеко не всі діти. Завдання батьків – стежити, щоб їжа приймалася вчасно. Сніданок підлітка повинен забезпечувати 25 відсотків добової потреби в енергії, обід – 35-40 відсотків, полуденок – 15, а вечеря – 20-25 відсотків.

Сніданок, обід і вечерю обов’язково повинні бути гарячими . Крім того, бажано, щоб підліток їв не менше трьох порцій молочних продуктів в день, включаючи молочну кашу або сирну запіканку. А свіжі овочі або фрукти повинні включатися в кожен прийом їжі і ставати самостійним перекусом – замість чіпсів або цукерок.

Пам’ятка батькам

Порушення харчування – друга за значимістю причина хронічних хвороб у підлітків. А контролювати раціон дитини в цьому віці досить важко. Саме тому батькам доведеться з увагою ставитися до дієти для підлітка і, по необхідності, впливати на нього особистим прикладом.