Дієта при холециститі і панкреатиті

Дієта при холециститі і панкреатиті Хронічний холецистит: дієта, тільки дієта

Зміст:

Кожна людина не застрахований від бід і хвороб. І якщо неприємності нам «підкидає доля», то причиною багатьох захворювань є ми самі. Не бажаючи дотримуватися елементарних правил гігієни і дієти, доліковувати застуди та невеликі запалення, призначаючи самостійно лікарські препарати, ми провокуємо, наприклад, захворювання шлунка, печінки, кишкового тракту. Різні виразки. гастрит, холецистит, панкреатит – розплата за безпечність.

Що таке холецистит

Запалення жовчного міхура, а саме це і має на увазі діагноз «холецистит», зустрічається дуже часто. Спираючись на статітіку, можна сказати, що більше 10% населення мають проблеми з жовчним міхуром. Схильні до захворювання як діти, так і дорослі, але особливу групу ризику становлять жінки «бальзаковских» років: у них цей діагноз фіксується в три рази частіше, ніж у інших груп.

Існує поширена думка, що причина холециститу – виключно неправильне харчування. Насправді, більшою мірою винуватцями хвороби є мікроби, «пробираються» з кишечника по жовчовивідних шляхах в міхур: стафілококи, класична кишкова паличка, складні стрептококи, ентерококи. Також його виникнення можуть сприяти вже наявні захворювання: гастрит, дискінезія, жовчокам’яна хвороба, «жіночі» хвороби, застуди, глистні інвазії та інші.

Ці ж причини можуть паралельно викликати захворювання інших внутрішніх органів. Саме тому дієта при холециститі і панкреатиті практично однакова. В принципі, це схожі захворювання, при яких уражаються різні органи.

Ознаки холециститу

Гострий холецистит може існувати в декількох формах. Немає сенсу їх перераховувати, тому що ознаки у всіх схожі, а точний діагноз можна встановити тільки на підставі повноцінного обстеження. Варто відзначити, що всі вони носять гнійний характер, а якщо процес запустити, то наступним етапом може стати гангренозне ураження тканини міхура.

Прояв гострого нападу може супроводжуватися сильними болями в області печінки, дуже високою температурою, пожовтінням шкіри та склер очей, блювотою.

Хронічний холецистит може стати наслідком гострого захворювання, або виникнути самостійно. Якщо розглянути хворий орган, то можна побачити потовщення тканини, поліпи, гнійні процеси, виразки, набряки, відмирають тканини. Іншими словами, холецистит – це поступове відмирання тканин жовчного міхура. Якщо його не лікувати, то підсумком стане повна атрофія цього органу.

Хронічний холецистит часто проявляється «блукаючими» болями. Вони можуть бути в правому і лівому боках, в області шлунка, віддавати в підребер’ї і ключицю. Про наявність захворювання говорить нудота, блювота з жовчю, відчуття тяжкості в області печінки. Симптомами холециститу, як не дивно, можуть бути передменструальні болю і характерні зміни настрою, серцеві болі і почастішання серцебиття. Це пов’язано з взаємним впливом і спільністю багатьох процесів в організмі. Також ускладнення може проявитися у вигляді проблем з сонячним сплетінням. Характерний показник – паління в області пупка.

Дієта при холециститі

Успішне лікування без дотримання дієти не можливо, так як виділення жовчі в чому залежить від якості та складу їжі. Крім того, запалений орган може служити головним джерелом зараження для інших органів, відповідно, весь шлунково-кишковий тракт повинен працювати в щадному режимі.

В принципі, всі дієти, як при холециститі, так і при захворюванні інших органів, що мають відношення до харчових процесам, дуже схожі і вимагають досконального дотримання. Особливо жорсткої повинна бути дієта при хронічному холециститі.

    Строго заборонені: копченості, всі гострі спеції, смажені страви, ковбаси, консерви, жири, алкоголь, шоколад, какао-боби. Обов’язкові в раціоні: молочні продукти, вегетаріанські супчики, нейтральні за смаком фрукти, каші, тушковані овочі, відварна риба, відварені м’ясні страви, чаї, компоти, мінеральна вода. Повинні застосовуватися паралельно: жовчогінні препарати і відвари трав з вираженим жовчогінним ефектом, спазмолітики.

Якщо проводилася операція, то травні органи навантажувати не можна кілька днів, поки рані не поджівут і організм не набере силу. Дієта після холецистектомії швидше увазі утримання від їжі, ніж насичення.

Перші два дні слід приймати тільки теплі рідини: чай, рідкі соки, мінералку без газу. Якщо дуже хочеться, то можна з’їсти кілька сухариків. Потім рекомендується перейти на мелкодробное харчування. У меню дозволяється вводити:

    протерті рідкі супчики; вівсяну. гречану. манну, рисову каші; киселі, желе, рідкий сир; відварну рибу; парові котлетки з дієтичних сортів м’яса; білі сухарі.

При калькульозному холециститі рекомендується дієта № 5. Вона спрямована на зниження застою жовчі і зменшення процесів запалення міхура та прилеглих тканин. Відтоку сприяє регулярне мелкодробное харчування, добре пережована тепла їжа.

    Вечеря повинна проходити за три години до сну. На ніч добре випити склянку теплого компоту з сливи або яблук. Їжа повинна проходити парову обробку або запікання. У добу можна вживати до 80 г білків, до 90 г жирів, до 300 г вуглеводів.

Іноді рекомендується міняти кількість жиру в більшу сторону, підвищуючи вміст до 120 г на добу, для прискорення відтоку жовчі. Робити це самостійно не можна, так як наявність деяких процесів, про які можна судити лише за результатами обстеження, можуть викликати зворотний ефект. Співвідношення жирів має бути приблизно рівним. Так як і рослинні, і тваринні ліпіди відіграють важливу роль в обміні речовин. Однак окремо приймати їх також не рекомендується.

Як зробити тюбаж самостійно

Процедура тюбажу дозволяє промити жовчні шляхи і позбавити міхур від зайвої жовчі. У лікарні проводять тюбаж за допомогою зонда. Процедура дуже неприємна, але необхідна.

«Сліпий тюбаж» можна без зусиль виконати будинку. Рано вранці на голодний шлунок потрібно прийняти дві склянки теплої мінералки без газу або відвару трав з потужним жовчогінним ефектом. Підклавши гарячу грілку під правий бік, потрібно лежати півтори години. При дієвому проведенні процедури стілець придбає зеленуватий відтінок. Робити тюбаж потрібно раз на тиждень протягом трьох місяців. Не можна виконувати тюбаж під час загострень, при виразках шлунка й кишок.

Лікування холециститу

При перших ознаках гострого запалення потрібно негайно відправитися в стаціонар. Спочатку для зняття важких болів і набряку використовуються спазмолітики й антибіотики. При вдалому збігу обставин операцію, а вона необхідна, проводять в плановому режимі. Найчастіше пацієнтові пропонується холецистектомія – сучасний спосіб видалення жовчі з міхура за допомогою трубочки, виведеною назовні. Операція може робитися як за допомогою лапароскопа, коли через невеликий прокол вводиться апарат з камерою спостереження та інструментом, так і традиційним способом, шляхом надрізу. У запущених випадках, коли звичайними методами впоратися не вдається, проводяться більш серйозні операції з повноцінним видаленням уражених органів.

Також:

  • дієта при калькульозному панкреатиті
  • як за часто робити тюбаж