Дієта для Кишечника

Дієта для Кишечника Дієтотерапія при захворюваннях кишечника Загальні принципи

Одним з основних принципів лікувального харчування при захворюваннях кишечника є принцип щадіння шлунково-кишкового тракту. При побудові дієтичних раціонів обов’язково враховуються клінічні прояви, стадія захворювання, індивідуальна переносимість харчових продуктів. За способом впливу на кишечник продукти діляться на сприяють спорожнення і затримують випорожнення кишечника.

Посиленню бродильних процесів і здуття кишечника сприяє вуглеводне харчування.

Продукти, які сприяють спорожнення кишечника, використовують в тих випадках, коли провідним симптомом хвороби є запор. До них відносять продукти багаті сполучною тканиною – шкірка риб і птиці, жилаве м’ясо, продукти, багаті рослинною клітковиною – овочі, фрукти, ягоди, хліб з висівками і з борошна низьких сортів, продукти містять велику кількість органічних кислот – сироватка, кефір, кисляк, квас, жири та продукти, що містять жир у великій кількості – рослинні масла, жирні молочні продукти, жирне м’ясо і риба, солодкі продукти – цукор, мед, варення, солоні продукти – оселедець, ікра, солоні мінеральні води, газовані напої, холодні страви і напої, соки з великим вмістом пектинових речовин.

Продукти сприяють затримці випорожнення кишечника: міцний чай, продукти, що містять велику кількість таніну, слизові супи, киселі, хліб з борошна вищих сортів борошна, гарячі страви та рідини.

У зв’язку з тим, що засвоєння всіх поживних речовин в основному відбувається в тонкому кишечнику, то клінічні прояви хвороби з’являються досить швидко і залежать від уражених відділів кишечника. Значні ділянки ураження тонкого кишечника ведуть до ендогенної аліментарній недостатності, «синдрому мальабсорбції» Провідним симптомом поразки тонкого кишечника як правило є проноси. Товстий кишечник відіграє менш значну роль в засвоєнні поживних речовин.

При деяких вроджених або набутих захворюваннях (ензимопатіях) спостерігається непереносимість деяких харчових продуктів. Наприклад, при недостатньому виробленні ферменту лактози можлива непереносимість прісного молока, в якому міститься лактоза. При відсутності або недостатньої вироблення ферменту, що розщеплює клейковину (глютен) злакових розвивається ентеропатія, оскільки не-розщеплені продукти надають токсичну дію на слизову кишечника.

Залежно від періоду, тяжкості і характеру захворювання при лікуванні кишечника використовують основний варіант стандартної дієти, варіант з дієти з механічним і хімічним щажением, варіант дієти з підвищеною кількістю білка (високобілкова).

Гострі ентероколіти

Ці стани найчастіше виникають в результаті аліментарних погрішностей. З їжею в шлунково-кишковий тракт можуть проникати мікроорганізми, збудники різних інфекційних захворювань та їх токсини, отруйні речовини не бактеріальної природи, хімічні отрути. Вони викликають гострий ентероколіт. Ці захворювання можуть виникати на тлі переїдання, вживання алкоголю і прянощів, несумісних харчових продуктів. У хворих, як правило, виникає пронос, блювота. З кишечника всмоктуються токсичні речовини і ведуть до загальної інтоксикації, слабкості, головного болю, болів у животі, відбувається порушення всмоктувальної і рухової функції кишечника, порушення вироблення ферментів.

Дієтотерапія має сприяти нормалізації функцій і зменшенню запальних реакцій, корекції обмінних порушень. При захворюванні необхідно використовувати всі види щажения шлунково-кишкового тракту. Починають лікування з декількох голодних днів, але при цьому хворому дають рясне пиття (вода, чай без цукру з лимоном). Це нормалізує водний обмін і сприяє виведенню токсинів з організму. Нормалізації стільця сприяє відвар чорниці, груш, айви, гранат, містять танін. Поступово з 2-3 дня дієту розширюють за рахунок індиферентних продуктів. У міру поліпшення стану пацієнта переводять на протертий варіант дієти з механічним і хімічним щажением. При ліквідації гострих симптомів захворювання та запалення, відновлення функціональної активності кишечника переходять на протертий варіант дієти, а потім на основний варіант стандартної дієти. Терміни переходу визначає лікуючий лікар на основі об’єктивних даних про стан здоров’я пацієнти.

Хронічний ентерит.

Хронічний ентерит. Може розвиватися під дією тих же факторів, які викликають гострий ентероколіт. До хронічного ентериту можуть призвести гастрити зі зниженою секрецією, панкреатити, резекція шлунка, виразкова хвороба, серцева недостатність через тривалого венозного застою в кишечнику. При даній патології страждають всі функції кишечника: здатність до переварювання і всмоктуванню їжі, рухова активність. Це веде до ендогенної аліментарній недостатності, інтоксикації організму продуктами неповного розщеплення їжі, продуктами гниття і бродіння, до зміни нормальної мікрофлори кишечника і дисбактеріозу. Поняття дисбактеріозу в сучасному класифікаторі медичних діагнозів немає, але під цим станом розуміється якісне і кількісне зміна нормальної кишкової мікрофлори. При дисбактеріозі спостерігається збільшення числа мікроорганізмів у нормі відсутніх або зустрічаються в кишечнику в незначній кількості. Основними представниками нормальної мікрофлори кишечника є біфідобактерії, бактеріоіди, молочнокислі і кишкові палички, ентерококи. Ця мікрофлора називається облигатной і у здорових людей постійна. У кишечнику людини можуть зустрічатися і збудники інфекційних захворювань у разі бактерионосительства, а також випадкові мікроорганізми.