Амфетамін – Вікіпедія

Амфетамін – Вікіпедія Зміст Історія [правити | правити вихідний текст]

Вперше амфетамін був синтезований в 1887 р. в Німеччині у вигляді рацемической суміші румунським хіміком Лазарем Еделеано. Речовина привернула до себе увагу в 1920-і роки як замінник ефедрину при лікуванні астми. Психоактивні властивості амфетаміну були виявлені американським біохіміком Гордоном АЛЛЕС (англ. Gordon Alles ) в 1929 р. У 1932 р. компанія Smith, Kline & French (Англ.) рос. (Нині підрозділ GlaxoSmithKline) почала продаж амфетаміну у формі підстави для використання як антіконгестанта під торговою назвою «бензедрин» (англ. Benzedrine ). У 1937 р. в продаж надійшли солі амфетаміну у вигляді таблеток, рекламовані як засіб для лікування нарколепсії. хвороби Паркінсона. депресії. а також як засіб для схуднення. Випадки рекреаційного використання амфетаміну були описані вже в 1936 р. [1] [2] [3]

У післявоєнні роки обсяги виробництва амфетаміну почали різко зростати. Так, в одних тільки США в 1962 р. було вироблено близько 80 тонн солей амфетаміну, що відповідало сорока трьом стандартним 10 мг дозам на кожну людину протягом року. У 1960-ті роки рецепти на амфетамін становили приблизно 3% всіх рецептів, виписаних лікарями в США і Великобританії [1] [2].

Шкода від безконтрольного вживання амфетаміну став очевидним вже до початку 1960-х рр.. Одиничні випадки «амфетамінових психозів» з характерними параноїдальними симптомами реєструвалися ще в 1930-х рр.. а вже в 1958 р. була переконливо доведено зв’язок цих симптомів з прийомом препарату. Приблизно в цей же час стало зрозуміло, що амфетамін здатний викликати сильну психологічну залежність. У 1970 р. влади США внесли амфетамін в перелік контрольованих речовин, а в 1971 р. була прийнята Міжнародна конвенція з психотропним речовин (англ. Convention on Psychotropic Substances ), предметом регулювання якої був у тому числі і амфетамін. До кінця 1970-х рр.. споживання амфетаміну в США пішло на спад, з одночасним зростанням споживання кокаїну. Споживання амфетаміну в Європі також впало, хоча він залишався відносно популярним у Скандинавії. Польщі та країнах Балтії [2] [3].

Властивості [ред | правити вихідний текст]

Вільне підстава (англ. Free base ) амфетаміну – безбарвна летюча масляниста рідина з характерним «рибним» запахом, погано розчинна у воді. добре розчинна в органічних розчинниках. температура кипіння 200-203 ° C [4] [5] [6].

Амфетамін зазвичай зустрічається у вигляді солей, добре розчинних у воді: сульфату. фосфату і гідрохлориду. Найбільш поширена сіль, сульфат амфетаміну, являє собою білий порошок з температурою плавлення 280-281 ° C. Сульфат декстроамфетамін розкладається при 300 ° C [4] [5] [7].

Розчинність амфетаміну та його солей в різних розчинниках [7]:

Також:

  • текст амфетамін